DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

42 Commando Royal Marines

History of the RM

history of the Royal marines
             Počátky   britské námořní pěchoty lze vysledovat do roku 1664, kdy vznikl pluk vévody z Yorku, později přejmenovaný na pluk lorda Velkoadmirála. V tomto útvaru byli historicky poprvé zařazeni britští vojáci, speciálně vycvičení pro boj na moři. Příslušníci pluku se po tři století plavili na lodích, přičemž se zúčastnili všech britských bitev a dobyvatelských výprav, od Španělska po Severní Ameriku, v Indii, Súdánu (1898), Číně (1900) nebo  Trafalgaru (1805), kde se do bojů zapojilo na 2600 námořníků.Commandos landing in Normandy 1944

        V průběhu 1. světové války se britská námořní pěchota zapojila do bojů na souši i na moři, v Ostende, Gallipoli a Zeebruggách. Na konci války měla britská námořní pěchota 55 000 mužů. V září 1939, kdy Velká Británie vyhlásila válku Německu, britská námořní pěchota čítala 12 000 vojáků. Jejich první válečnou akcí bylo vylodění v Norsku a ochrana sil Spojenců, které zde byly nasazeny.

        První speciální jednotka (komando) britské námořní pěchoty vznikla v roce 1942. Jednotka se zúčastnila vylodění v Dieppe. V roce 1943 byla rozpuštěna divize námořní pěchoty a z jejich příslušníků byly zformovány jednotky komando. Ty se posléze zúčastnily vylodění v Itálii (41. komando v září 1943), Walcherenu (září 1944) a Avers v Nizozemí. Později jednotky komando bojovaly v Barmě (45. komando, v lednu 1945).

        Po roce 1945 se jednotky britské námořní pěchoty zapojily do všech významných vojenských operací britských ozbrojených sil (v Palestině, Malajsii, na Kypru, v Kuvajtu, Adenu, Tanzánii, na Borneu, v Belize). Na počátku stálo v roce 1950 nasazení v Koreji, kde se do bojů zapojilo 41. komando, připojené k 1. divizi námořní pěchoty. V Chosinu jednotku obklíčiBritish soldier in Falklands warli Číňané, vojákům se však podařilo obklíčením proniknout. Cena za tento bojový úspěch byla vysoká: z 200 mužů jich 70 padlo. V roce 1956 patřily 40., 42. a 45. komando 3. brigády k jádru britských sil při vylodění v Port Saidu.

        Bojová hodnota jednotek námořní pěchoty se plně ukázala v 60. letech při bojích v džunglích na Borneu. Britští vojáci zde stáli na straně vojsk sultanátu Brunei při bojích proti indonéským silám. V roce 1964 byli příslušníci britské námořní pěchoty vysláni do Adenu. Po čtyři roky zde bojovali proti domorodým vzbouřencům v pohoří Radfan.

        Od roku 1971, kdy se Britové začali stahovat z Dálného a Blízkého východu, plní jednotky britské námořní pěchoty úlohu útočných sil, zajišťujících obranu severního křídla bloku států NATO.

        Obojživelné schopnosti britské námořní pěchoty prověřila válka o Falklandské ostrovy v roce 1982. 40., 42. a 45. komando obsadily východ Falklandských ostrovů, aby útočnou operací dobyly argentinské pozice v okolí Port Stanley.

        V roce 1991 se královská námořní pěchota během Války v Zálivu podílela na Operaci Haven na podporu Kurdského obyvatelstva v severním Iráku a vyztužovala zde rozsáhlé humanitární bojové operační skupiny. To byl pro námořní pěchotu začátek obzvláště rušné dekády. V roce 1994 odletělo Komando do Kuvajtu kvůli hrozbám ze strany Iráku. Hned následující rok poskytovala námořní pěchota vedení a personál pro Síly bleskové reakce (Rapid Reaction Force) v Bosně a v letech 1997 a 1998 musela ochraňovat britské zájmy v Konžské republice. V posledních dvou letech tohoto desetiletí se Royal Marines podílely na operacích v Severním Irsku (kde zakončily 39 operací probíhajících v tomto regionu od roku 1969), Kosovu a Sierra Leone. Kromě toho byly příslušníci pluku nasazeni v Albánii a také ve Východním Timoru, kde blízce spolupracovali s australskými silami.

45 Cdo Royal Marines in Helmand, Afghanistan        S uvedením a úspěšným operačním nasazením moderních výsadkových prostředků (helikoptér), lodí HMS Ocean a spuštěním HMS Bulwark a HMS Albion nahrazujících dřívější vyloďování v přístavech, se schopnost obojživelných operací námořní pěchoty rapidně zvýšila a stala se klíčovým elementem pro zásahy při konfliktech v zámořských oblastech. Tato schopnost byla ještě vylepšena následným cvičením v Ománu v roce 2001. V listopadu 2001 bylo 40. Commando Royal Marines vůbec první pravidelnou jednotkou Britské armády, která byla nasazena v Afghánistánu.

        V současné době má sbor britské námořní pěchoty kolem 7750 mužů, organizovaných v brigádě se třemi prapory (40., 42. a 45.), dělostřeleckém pluku, dvou ženijních letkách (přidělených armádou), letce vrtulníků, jednotce týlového zabezpečení a několika speciálních jednotkách, Special Boat Service (SBS), dvou průzkumných letkách (RSR) a jedné rotě zvláštního určení: skupině Commanchio, vytvořené v květnu 1980 a určené k boji proti terorismu.

zdroje:
Micheletti, Eric. Elitní jednotky světa
A Short History of the Royal Marines
(ts-fearless.org.uk)
en.wikipedia.org